به دنیای جدید بازاریابی خوش آمدید؛ سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی

به دنیای جدید بازاریابی خوش آمدید؛ سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی

در حال حاضر، به هر سویی نگاه کنیم، شاهد یک چرخش اساسی از بازاریابی تبلیغات محور، به بازاریابی روابط عمومی محور، خواهیم بود. دیگر نمی توان فقط با تکیه بر تبلیغات، یک نام تجاری (Brand) جدید را به بازار عرضه کرد، زیرا تبلیغات دیگر اعتبار ندارد. تبلیغات ندای یک سویه ی شرکتی است که تنها به فروش بیشتر می اندیشد.

روابط عمومی

یک نام تجاری جدید را فقط به کمک اطلاع رسانی (Publicity) یا روابط عمومی (Public Relation) می توان ارائه و تثبیت کرد. روابط عمومی (PR) این امکان را در اختیار شما می گذارد که پیام تبلیغاتی خود را به شکلی غیر مستقیم و با کمک گروه سوم در بازار (در درجه ی اول رسانه های جمعی) به گوش مخاطبان برسانید.

روابط عمومی اعتبار دارد؛ اما تبلیغات نه! ممکن است بتوانید با یک برنامه ی تبلیغاتی حساب شده، روی مخاطبان خود تاثیر بگذارید، ولی با کمک روابط عمومی می توان آسانتر و بهتر به نتیجه ی دلخواه رسید.

هنگام مشاوره با مشتریان، معمولا اولین توصیه ی ما به آنها این است که هر برنامه ی جدید بازاریابی باید در ابتدا با اطلاع رسانی آغاز شود و به تدریج و پس از دستیابی به اهداف اولیه ی روابط عمومی، برنامه ریزی تبلیغاتی بیرامون آن صورت گیرد. برای مدیرانی که تحت نفوذ فرهنگ تبلیغات هستند، این یک ایده ی نوین و انقلابی و برای دیگران، یک تکامل طبیعی در تفکر بازاریابی به شمار می رود.

ادامه ی روند روابط عمومی

تبلیغات می بایست در دو محورِ زمان بندی و قالب، از روابط عمومی پیروی کند. تبلیغات در واقع ادامه ی روند روابط عمومی، با استفاده از ابزارهای متفاوت است و باید پس از طی چرخه ی برنامه ی روابط عمومی، آغاز شود. مهم تر از آن اینکه قالب موضوعی یک برنامه ی تبلیغاتی، باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند مفهومی را که روابط عمومی در ذهن مخاطب ایجاد کره است، تکرار کند.

مرحله ی تبلیغات در بازاریابی را نباید دست کم گرفت. یک برنامه ی تبلیغاتی باید فقط از سوی یک نام تجاری قدرتمند یا شرکتی اجرا شود که، بتواند به تعهداتی که در تبلیغاتش مطرح کرده است پایبند بماند.

 تبلیغات چی ها در برخی موارد با کوچک شمردن روابط عمومی، کاربرد آن را در درجه ی دوم اهمیت قرار می دهند و آن را تنها برای مواقع بحرانی یا مرحله ی آخر کار تبلیغاتی مناسب می دانند. این انگاره از حقیقت بسیار دور است. امروزه برای بسیاری از شرکت ها، روابط عمومی (PR) حیاتی تر از آن است که بخواهد در درجه ی دوم و پس از تبلیغات قرار بگیرد.

ما امروزه شاهد یک جابجایی در نقش ها و کارکردها هستیم؛ این روابط عمومی است که این روزها می تواند در جایگاه یک رهبر، یک برنامه ی بازاریابی را هدایت کند و به هدف برساند.

(منبع: سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی، آل ریس_لورا ریس)

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای جستجو تایپ کرده و اینتر را بزنید

سبد خرید